Wiemy więcej

Back Back

WESTERN W CIECHANOWIE

Company:

E-mail: ... (zobacz dane)

Phone: ... (zobacz dane)


JEŚLI MACIE DOŚĆ TŁUMÓW W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH I WILANOWIE, WYSTARCZY WYBRAĆ SIĘ OKOŁO 100 KM NA PÓŁNOC OD WARSZAWY I ODKRYĆ FASCYNUJĄCY CIECHANÓW. W OKOLICACH SĄ 44 PODWORSKIE PARKI, Z KTÓRYCH BLISKO 30 ZNAJDUJE SIĘ POD OPIEKĄ KONSERWATORA ZABYTKÓW. WARTO TEŻ ZAJRZEĆ DO MIASTECZKA WESTERNOWEGO I WYPOCZĄĆ W PODWÓRKU KRASIŃSKIEGO – OPINIOGÓRZE.

Swoją przygodę warto zacząć z impetem i można powiedzieć przytupem - od położonego w Sarnowej Górze Miasteczka Westernowego. To miejsce na jeden dzień przeniesie was na Dziki Zachód. Obiekt zbudowano z niezwykłą dbałością o szczegóły, nieraz nawet zaskakujące (jest tu nawet mały cmentarzyk z zabawnymi epitafiami). Miasteczko ożywa od maja do września i jest wspaniałym miejscem dla wszystkich spragnionych kowbojskich przygód.


Pif, paf - pojedynek rewolwerowców

 

 Na ulicach spotkać można strzelających kowboi, dzikie rumaki, obejrzeć ciekawe pokazy i wypłukać trochę złota. W weekendy na scenie i na głównej ulicy odgrywane są scenki, m.in. pojedynków. W położonym za miasteczkiem rezerwacie, zamieszkałym przez prawdziwych Indian, czeka mnóstwo rodzinnych zabaw, m.in. rzucanie tomahawkiem do celu czy indiańskie narty. Dla dzieci przygotowano plac zabaw, zjeżdżalnię , trampolinę, karuzelę, tor samochodzików i wiele innych ciekawych atrakcji. W minizoo na milusińskich czekają strusie, kozy, świnki i cała menażeria zwierząt. Na terenie miasteczka znajduje się saloon i sklepik, w którym zaopatrzycie się w niezbędne każdemu kowbojowi akcesoria, czyli rewolwer i kapelusz.

  

Twarzą w twarz ze Zbyszkiem z Bogdańca

 

Najwspanialszym zabytkiem liczącego nieco ponad 45 tys. mieszkańców Ciechanowa jest bez wątpienia Zamek Książąt Mazowieckich. Mury obronne i wieże wybudowanego w 1355 roku zamku czekają na turystów codziennie oprócz poniedziałków i świąt. Można obejrzeć wystawę broni palnej, białej oraz uzbrojenia ochronnego z okresu od XIV do XVIII wieku. W przyziemiach gotyckiego pałacu znajduje się też wystawa archeologiczna.

 

Na przełomie XIX i XX wieku malownicze ruiny przyciągały wiele znakomitości ze świata kultury. m.in. Zygmunta Krasińskiego, Bolesława Prusa, Marię Konopnicką, Stefana Żeromskiego, czy wreszcie Henryka Sienkiewicza. Opisując w ,,Krzyżakach" pojedynek Zbyszka z Bogdańca z rycerzem krzyżackim Rotgierem, Sienkiewicz ulokował go na dziedzińcu ciechanowskiego zamku. Dziś na zamku odbywają się turnieje rycerskie i koncerty muzyki dawnej, a w każdą wakacyjną niedzielę – żywe lekcje historii. Mają ona charakter otwartych warsztatów, a udział w nich jest bezpłatny.


Powiew romantyzmu

 

Tuż za Ciechanowem ukryta jest mała Opiniogóra, a w niej prawdziwy raj dla spragnionych wypoczynku po westernowych szaleństwach. Wizytówką tego miejsca jest zameczek myśliwski, który od XVII wieku był własnością rodziny Krasińskich. Dwudziestohektarowy park wraz z zabudowaniami tworzy Muzeum Romantyzmu. W zameczku obejrzeć można liczne ekspozycje poświęcone rodzinie autora „Nie-Boskiej komedii” - meble, przedmioty codziennego użytku, portrety rodzinne i drzewo genealogiczne. Z kolei w dworze na zwiedzających czeka bogata kolekcja polskiego malarstwa z XIX wieku. A to wszystko w zapraszającym do romantycznych spacerów parku.


Okazuje się, że okolice Ciechanowa to nie tylko kraina rzepaku, pszenicy, starych wierzb i krów na pastwiskach. To jeszcze nieodkryte przez tłumy miejsce na ciekawy, rodzinny i pełen różnorakich wrażeń weekend