Wiemy więcej

Back Back

PRZYPOMNĄ POWSTAŃCZĄ WARSZAWĘ

Company:

E-mail: ... (zobacz dane)

Phone: ... (zobacz dane)


 

 

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO PRZYPOMNI WARSZAWIAKOM I TURYSTOM 360 MIEJSC ZWIĄZANYCH Z WOLNOŚCIOWYM ZRYWEM, KTÓRY ROZPOCZĄŁ SIĘ W OKUPOWANEJ WARSZAWIE 1 SIERPNIA 1944 ROKU. O WYBUCHU POWSTANIA OPOWIADAĆ BĘDĄ HARCERZE I WOLONTARIUSZE. SPOŁECZNA AKCJA ODBYWA SIĘ POD HASŁEM ,,WOLNOŚĆ ŁĄCZY”

 

Powstanie Warszawskie miało trwać raptem kilka dni, zakończyło się po 63. Zginęło 18 tys. żołnierzy i ponad 150 tys. ludności cywilnej. Zryw tysięcy Polaków, którzy bez pytań, 74 lata temu, ruszyli do walki wciąż pozostaje symbolem heroicznej postawy i dążenia do wolności. 1 sierpnia Polska znów przypomni powstańców.

 

W godzinę ,,W” zatrzymaj się w miejscach pamięci

 

Muzeum Powstania Warszawskiego zakończyło właśnie rejestrację wolontariuszy, którzy wezmą udział w akcji ,,Wolność łączy”. 1 sierpnia, około godz. 17, kilkuset wolontariuszy Muzeum oraz harcerze z czterech największych organizacji harcerskich: Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerskiego i Skautów Europy, będzie pełnić służbę w ponad 360 stołecznych miejscach pamięci.

 

 

Mieszkańcy stolicy i turyści je odwiedzający dowiedzą się o wydarzeniach z sierpnia i września 1944 roku, które rozegrały się w konkretnej dzielnicy. Otrzymają też okolicznościowe przypinki z symbolem Polski Walczącej, opatrzone krótką historią znaku. Od 1942 roku jest on wyrazem oporu i walki z Niemcami oraz symbolem nadziei na zwycięstwo. Rozpowszechnienie informacji o znaku Polska Walcząca oraz o godz. ,,W” to kolejne cele społecznej akcji Muzeum. 

 

Płyta Fogga i koncert w Parku Wolności

 

Akcja ,,Wolność łączy” jest tylko jednym z wydarzeń przypominającym powstanie 1944 roku. Muzeum wydało także płytę z utworami Mieczysława Fogga w interpretacji zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, Krążek ukaże się 27 lipca w ramach corocznego cyklu Pamiętamy’44. Znajdzie się na nim 14 piosenek Mieczysława Fogga, prezentujących twórczość artysty ze wszystkich okresów jego wieloletniej kariery.

ZOBACZ: Program obchodów 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

 

Mieczysław Fogg to artysta od zawsze związany z Warszawą. Kojarzony z piosenką retro stał się uosobieniem całego utraconego świata. Płyta jest hołdem oddanym Foggowi. Prezentuje jego twórczość w interpretacji współczesnych artystów. 27 lipca w Parku Wolności odbędzie się koncert prezentujący materiał. Płyta i koncert będą opowieścią o Polsce, Warszawie, etosie estradowym, a także o piosence i ludziach, którzy ją tworzyli.  


4 sierpnia odbędzie się natomiast Masa Powstańcza, organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawscy rowerzyści przemierzą stolicę, podążając szlakiem batalionów „Miłosz” i „Ruczaj”. Patronem masy został Kazimierz Leski „Bradl”, nieuchwytny dla wroga oficer polskiego wywiadu, jeden z uczestników Powstania Warszawskiego.

Największy zryw militarny w okupowanej Europie

 

Powstanie Warszawskie, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji ,,Burza", poderwało 1 sierpnia 1944 roku do walki tysiące warszawiaków. Wybuchło o 17, godzinie ,,W” i z założenia miało trwać kilka dni. Nierówna i heroiczna walka powstańców z wojskami niemieckimi zakończyła się 2 października po 63 dniach. Przyniosło zagładę miastu, śmierć około 18 tysiacom żołnierzy. Zginęło około 150 tysięcy ludności cywilnej. Powstanie było największym zrywem militarnym w okupowanej Europie.

 

AJ   Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego