Wiemy więcej

Back Back

OSTATNI GÓRALE. NIEZWYKŁY OBRAZ PODHALA

Company:

E-mail: ... (zobacz dane)

Phone: ... (zobacz dane)


DOKUMENT PT. „OSTATNI GÓRALE”, W REŻYSERII FILIPA LUFTA, MOŻNA OGLĄDAĆ OD KOŃCA SIERPNIA W POLSCE, ZA MOMENT TAKŻE NA EKRANACH KIN W CHICAGO I TORONTO. FILM POKAZUJE POLSKĄ KULTURĘ GÓRALSKĄ I PODHALAŃSKIE KRAJOBRAZY W NOWOCZESNEJ TECHNOLOGII

Film przedstawia portrety kilku różnych bohaterów, których charakter kształtują się w konfrontacji z naturą – niedostępnymi górami, zmianami pogody, zwierzętami. To ludzie wykonujący te same zawody i dzielący te same pasje, które zajmowały ich przodków na przestrzeni minionych kilku stuleci. Film został wykonany w technologii 4K i w wysokim klatkażu, co daje niespotykane wrażenie realizmu. 

 

Dokument miał swoją premierę 26 sierpnia, na zakończenie 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Został uhonorowany nagrodą Drewnianej Góry na 14. Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich. Od półtora miesiąca gości na ekranach kin w całej Polsce. 21 października będzie mieć specjalny pokaz w Cepernicus Center w Chicago. W listopadzie pokazany zostanie podczas The 10th Toronto Polish Film Festival w Kanadzie.

 

 

Baca Jarek i młody juhas Pietrek opiekują się stadem owiec liczącym około 700 sztuk. Kolejny dzień toczy się spokojnie, z doskonale znanym im schematem - owce się pasą, nad ogniem wędzą się oscypki. Jednak w powietrzu wisi wyczuwalne napięcie - Jarek z Pietrkiem znajdują ślady wilka... Drwale - Staszek i jego syn, muszą zmierzyć się z wyjątkowo trudnym zleceniem - nawałnica wyrwała drzewa. By dotrzeć na miejsce muszą wspiąć się w niedostępnych partie gór. Żadna nowoczesna maszyna w takie miejsca nie wjedzie. Drzewo można zwieść wyłącznie z pomocą konia.
 

Piotr jest muzykiem i konstruktorem instrumentów. Nadszedł dla niego wyjątkowy dzień - ślub najstarszej córki. Piotr chce na nim zagrać na nowych, specjalnie na tę okazję skonstruowanych dudach. Podziwiamy proces przygotowania niezwykły instrumentu. Kołodziej Jan to jeden z ostatnich ludzi na Podhalu, którzy własnoręcznie, od początku do końca, potrafi wykonać drewniane koło. Otrzymał zlecenie przygotowania nowych kół do zabytkowej bryczki. Jedna z maszyn, których używa w warsztacie ma około 150 lat.

 

Tatry są w tym obrazie czymś więcej niż tylko niemym obserwatorem bohaterów. Wokół gór wszystko się zmienia, a one stoją tak samo niewzruszone. Czy na tyle niewzruszona okaże się góralska kultura i utrwalony przez wieki sposób życia w zgodzie z naturalnym rytmem natury? Twórcy mają nadzieję, że film stanie się wizytówką polskich górali, pokazując ich niezwykłe przywiązanie do tradycji i natury.

 

Informacje o seansach znaleźć można na stronie Ostatni górale i oficjalnym profilu filmu na Facebooku.