Wiemy więcej

Back Back

NAJWIĘKSZE W POLSCE ,,ŻYWE BETLEJEM” W GŁUSZYCY: PRZENIEŚ SIĘ W CZASY NARODZIN JEZUSA

Company:

E-mail: ... (zobacz dane)

Phone: ... (zobacz dane)


W MAŁYM MIASTECZKU NIEDALEKO WAŁBRZYCHA CO ROKU ODBYWA SIĘ ,,ŻYWE BETLEJEM”, PRZYCIĄGAJĄC TŁUMY ODWIEDZAJĄCYCH. JEŚLI CHCECIE PRZENIEŚĆ SIĘ W CZASY NARODZIN JEZUSA CHRYSTUSA, JEDŹCIE DO GŁUSZYCY

 

Szopki bożonarodzeniowe mają w Polsce kilkusetletnią tradycję i nie wyobrażamy sobie bez nich świąt. Szczególnie te z żywymi zwierzętami cieszą najmłodszych, ale chętnie podziwiamy szopki krakowskie i szopki ruchome. Takiej jednak jak w Głuszycy w województwie dolnośląskim nie ma w całej Polsce. To największe ,,Żywe Betlejem”, gdzie sceny sprzed 2 tysięcy lat co roku odgrywa kilkudziesięciu aktorów-amatorów.

 

W ,,Żywe Betlejem” zamienia się plac przy kościele pw. Chrystusa Króla, gdzie pojawiają się drewniane chaty. W czasy narodzin Jezusa Chrystusa pomagają nam się przenieść aktorzy, którzy w strojach imitujących te sprzed 2 tysięcy lat, odtwarzają życie Betlejem. Odgrywane sceny pokazują pracę rzemieślników – stolarza, wikliniarza, kowala, ale też życie rodzinne, np. przygotowywanie posiłków, pracę przy kołowrotku. Jest nawet betlejemska gospoda serwująca ciepłe potrawy i napoje. Najmłodszych cieszą zagrody ze zwierzętami. W tym roku znajdą się w nich m.in. owce, kucyki, kozy i osiołek.


 „Żywe Betlejem” w Głuszycy oglądać będzie można 25 i 26 grudnia 2018 r. w godz. od 16.00 do 19.00 oraz 6 stycznia 2019 r. z okazji święta Trzech Króli, także w godz. 16.00-19.00. Do przeniesienia się w czasy narodzin Jezusa Chrystusa zapraszają organizatorzy: parafia Chrystusa Króla w Głuszycy, Gmina Głuszyca, Fundacja Katolicka Inicjatywa Berit, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.


Tradycja szopek bożonarodzeniowych sięga ludowych jasełek wywodzących się z misterów średniowiecznych. W 1223 roku pierwszą scenę narodzin Jezusa zaaranżował św. Franciszka z Asyżu. W wielu polskich kościołach są ruchome szopki, największą z nich poszczycić się mogą oo. Franciszkanie w Poznaniu. W Piotrkowie Trybunalskim w kościele Bernardynów oglądać można szopkę kolejarzy.

Fot.: Parafia pw. Chrystusa Króla w Głuszycy