Wiemy więcej

Back Back

BIELSKO-BIAŁA: U STÓP BESKIDÓW

Company:

E-mail: ... (zobacz dane)

Phone: ... (zobacz dane)


NAJWIĘKSZYM NATURALNYM BOGACTWEM BIELSKA-BIAŁEJ JEST JEGO POŁOŻENIE – NA WZGÓRZACH, U STÓP BESKIDÓW. W POBLIŻU ZNAJDUJĄ SIĘ GÓRSKIE SZCZYTY: KOZIA GÓRA, SZYNDZIELNIA I KLIMCZOK. SAMO MIASTO MOŻE POCHWALIĆ SIĘ ŚREDNIOWIECZNĄ STARÓWKĄ, ZNANYMI FESTIWALAMI I REGIONALNĄ KUCHNIĄ.

Na górującą nad miastem Szyndzielnię można wjechać wagonikami nowoczesnej kolejki linowej. Wiele beskidzkich szlaków bierze tu swój początek. W Bielsku-Białej nie brakuje także pięknych i cennych przyrodniczo terenów zielonych – to m.in. Cygański Las, otoczenie zapory wodnej w Wapienicy, Dolina Gościnna.

 

Na nudę brakuje tu czasu

 

Niezwykle atrakcyjne położenie Bielska-Białej - wśród gór, w pobliżu rzek oraz zbiorników wodnych – sprawia, że nudzić się tutaj nie sposób. Beskidy przyciągają turystów swoją urodą o każdej porze roku. Zimą królują narty i zjazdy na deskach snowboardowych, a latem obok wędrówek górskimi szlakami popularne są także rowerowe wyprawy w Beskidy czy konne przejażdżki. Entuzjaści słonecznych i wodnych kąpieli mają do dyspozycji dwie odkryte pływalnie.

 

Od średniowiecza do nowoczesności

 

Bielsko i Biała połączone zostały w jeden organizm administracyjny w 1951 r. Jednak sąsiadujące ze sobą miasta, położone na krańcach Śląska Cieszyńskiego (Bielsko) i Małopolski (Biała) - już od wieków tworzyły wspólny, prężny ośrodek gospodarczy, handlowy i kulturalny, którego zamożność opierała się na rozwoju przemysłu włókienniczego. Bielsko założone zostało w XIII w. Białej prawa miejskie nadano w 1723 r. Najdawniejszym zabytkiem Bielska jest grodzisko z początku II w.

Do naszych czasów zachował się średniowieczny układ bielskiego Starego Miasta. Góruje nad nim wzniesiony w XIV w. i wielokrotnie przebudowywany zamek. Obok można podziwiać jeden z najpiękniejszych budynków w mieście – barokową kamienicę Kałuży. Najwięcej reprezentacyjnych gmachów oba miasta zyskały w XVIII i XIX w. Powstały wtedy wzorowane na architekturze Wiednia piękne mieszczańskie kamienice, stojące przy ulicy11 Listopada –dziś głównej, handlowej promenadzie miasta.

Wzniesiono wówczas klasycystyczny gmach Teatru Miejskiego, zbudowane zostały m.in. neorenesansowy ratusz i dworzec kolejowy z unikalnymi pompejańskimi malowidłami na suficie hali dla podróżnych oraz reprezentacyjne hotele - Pod Orłem oraz Prezydent. W architekturze Bielska-Białej można odnaleźć również wiele wspaniałych secesyjnych budowli, na czele ze sławną Kamienicą Pod Żabami z zabawnymi rzeźbami biesiadujących żab na portalu budynku.

 

Miasto wciąż zmienia się i rozwija. Pięknieją zabytki – za ich odnowę Bielsko-Biała co roku otrzymuje nagrody w konkursie Modernizacja Roku. Współczesne lub modernizowane budowle korespondują z zabytkowym otoczeniem. Centrum Handlowe SFERA, powstałe w miejscu dawnej fabryki, nawiązuje stylem do charakteru dawnej przemysłowej dzielnicy; a szklany walec kryjący nowoczesną windę, interesująco uzupełnia tylną elewację dawnego budynku cechowego, dziś siedziby BRE Banku.

 

Bach, jazz i specjały Miejskiego Browaru

 

Oferta kulturalna Bielska-Białej jest najwyższej próby. Melomanów gromadzą wspaniałe koncerty trzech imprez festiwalowych, organizowanych przez Bielskie Centrum Kultury – Festiwalu Kompozytorów Polskich, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki J.S. Bacha oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica – oraz występy chętnie tu przyjeżdżających gwiazd różnych gatunków muzycznych. Miasto jest prawdziwą Mekką fanów jazzu. Wybitne indywidualności jazzowe przyjeżdżają tu z koncertami i na festiwale – Bielską Zadymkę Jazzową oraz Jazzową Jesień w Bielsku-Białej.

 

Po dniu pełnym aktywności na przyjezdnych czekają hotele w różnym stylu, oferujące bogatą ofertę Wellness & Spa. Chwile spędzone w basenie, jacuzzi czy saunie fińskiej pomogą zregenerować siły i odetchnąć od stresów związanych z pracą zawodową.

 

Serce miasta bije w restauracjach i kultowych klubach. W okolicach Rynku Starego Miasta na piwoszy czeka Browar Miejski. Klienci mogą tutaj nie tylko zobaczyć cały proces produkcji piwa Bielitzer, począwszy od warzenia słodu w efektownej, pokrytej miedzią kadzi warzelnej, aż po fermentację i leżakowanie, ale również delektować się smakiem świeżego trunku, podawanego do regionalnych potraw.

 

Ciekawym punktem na gastronomicznej mapie miasta jest restauracja Trattoria da Tadeusz, oferująca menu łączące smaki kuchni polskiej i włoskiej, serwowane we wnętrzach urządzonych w ciepłym i przytulnym stylu.

Materiały UM Bielsko-Biała